Start arrow GALERIA
 

Unihokej Juniorek Starszych 10
 Unihokej Juniorek Starszych (14 zdjęć/zdjęcia)

Rozgrywki Polskiej Ligi Unihokeja Juniorek Starszych na „Hali Zbąszynianka”


W ubiegły weekend na hali zbąszynianka przy ulicy Mostowej, odbył się dwu mecz unihokeja w ramach rozgrywek Polskiej Ligi Unihokeja Juniorek Starszych o Mistrzostwo Polski. W tym sezonie, zadebiutował nasz lokalny zespół, Powiatowy Klub Sportowy MOS Zbąszyń, w skład którego wchodzą dziewczęta z młodszej kategorii wiekowej z miejscowych szkół.


27 października zbąszynianki podejmowały Uczniowski Klub Sportowy Junior Kłębowo. I niestety musiały uznać wyższość umiejętności oraz bogate doświadczenie przeciwniczek. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem 1:4. Bramkę dla PKS MOS Zbąszyń zdobyła Aleksandra Piskorska po asyście Klaudii Szelschen.

Nieco gorzej 28 października, gdzie zbąszyńska drużyna, została zdominowana przez juniorki, przegrywając ostatecznie mecz 2:14. Autorką obu bramek była Klaudia Szelschen.


Kolejne mecze Powiatowy Klub Sportowy MOS Zbąszyń zagra na wyjeździe. 17 i 18 listopada na hali sportowej w Płocicznie nie zabraknie emocji. Zbąszynianki zagrają z miejscowym zespołem UKS Maratończyk Płociczno.
Kradziez kabla 4

Kradzież kabla SpTelek sp. z o.o.


W nocy z 19 na 20 października o godzinie 24.00 skradziono kabel telekomunikacyjny o długości 300 metrów, na odcinku Nowy Dwór – Łomnica – Morgi. Konsekwencją kradzieży był brak możliwości wykonywania połączeń telefonicznych przez mieszkańców Łomnicy.

Za pomoc w wskazaniu sprawcy SpTelek. Sp. z o.o. przewidziała nagrodę. 40 calowy telewizor.Internet bez limitu 3
 Internet bez limitu (7 zdjęć/zdjęcia)

Internet bez limitu


Od 1 listopada firma SpTelek sp. z o.o. zwiększyła limit pobierania danych do 40 GB. Natomiast od 1 grudnia limit pobierania danych będzie nieograniczony.


I Kongres Kobiet 5
 I Kongres Kobiet (7 zdjęć/zdjęcia)

I. Kongres Kobiet w Zbąszyniu


30 października w Zespole Szkół nr 1, odbyło się spotkanie uczennic z okazji Międzynarodowego Dnia Spódnicy, zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski pod opieką Anity Rucioch – Gołek.

Podczas spotkania poruszono takie tematy jak: feminizm, symbol kobiety w mediach oraz kobieta w małym mieście, takim jak Zbąszyń. Podczas spotkania, nie zabrakło dyskusji na temat praw kobiet oraz ich łamania.


Halloween w Zbaszyniu 6
 Halloween w Zbąszyniu (9 zdjęć/zdjęcia)

Halloween w Zbąszyniu


Ostatniego dnia października najmłodsi mieszkańcy Zbąszynia obchodzili święto Halloween.

Impreza zorganizowana przez przedszkole „Lipowy zakątek” zgromadziła przedszkolaków przebranych w różne stroje. Pojawiły się postacie z bajek i telewizji. Dodatkowo nastrój grozy zapewniły świecące dynie.

Halowen choć oficjalnie jest świętem, którego nie popiera kościół katolicki to wśród dzieci cieszy się dużym zainteresowaniem. Wywodzi się z pogańskiego, celtyckiego obyczaju, który w XIX w. przywędrował do Stanów Zjednoczonych a stąd rozpowszechnił się na całym świecie.

Dzieci w kolorowych strojach nie zabrakło także na ulicach Zbąszynia. Odwiedzając nasze domy, po magicznej formule „cukierek albo psikus” należało je poczęstować cukierkami.Budowa Kladki 9
 Budowa kładki (9 zdjęć/zdjęcia)

Budowa kładki opóźniona o miesiąc.


Z godnie z umową pomiędzy Urzędem Miejskim w Zbąszyniu, a warszawską firmą „Skanska”, budowa kładki na Obrze miała zakończyć się z dniem 31 października. Termin ten był ściśle związany z obchodami dnia Wszystkich Świętych. Jak poinformował nas pracownik Urzędu Miejskiego, Kamil Sieratowski, niestety musimy uzbroić się w cierpliwość. Remont opóźni się nawet do końca listopada.


1 Listopad 8
 1 listopad (9 zdjęć/zdjęcia)

1 listopadTradycyjnie 1 i 2 listopada spotkaliśmy się przy grobach naszych bliskich. W tradycji chrześcijańskiej Dzień Wszystkich Świętych jest dniem zadumy i refleksji nad śmiercią, sensem ludzkiego życia i jego przemijaniem.

W tych dniach wszystkie cmentarze odwiedzają niezliczone rzesze ludzi, polski obyczaj nakazuje zapalić światło także na mogiłach zapomnianych, opuszczonych, takich, których już nikt nie odwiedza.

Zarówno dawne jak i obecne obchody Świąt Zmarłych łączy ta sama niezmienna idea i intencja – jest nią nieprzemijająca pamięć, dzięki której , zgodnie z sentencją "non omnis moriar" nie wszystko w nas umiera.


Remont Dabek 4
 Remont Dąbek (7 zdjęć/zdjęcia)
Renomowany Zajazd pod Dąbkami

Ku naszemu zaskoczeniu ruszył także remont w Zajedzie pod Dąbkami. Brak tablicy informującej o nazwie miejsca, jest pierwszym sygnałem, że coś wisi w powietrzu. Kolejnym niech będą, odgłosy wierceń wydobywające się z pomieszczeń oraz budowa murowanego ogrodzenia. Remont Dąbek jest na razie owiany tajemnicą. Pracownicy nie chcieli komentować tego co się tam obecnie dzieje. Na efekty oraz komentarze przyjdzie nam jeszcze poczekać.


Senator prawie gotowy 4
 Senator prawie gotowy (6 zdjęć/zdjęcia)
Ostatnia kosmetyka Senatora

Ostatnie porządki także w Hotelu na Senatorskiej. Wieszanie firan, mycie okien oraz zamiatanie. Sama kosmetyka... Kiedy jednak oficjalne otwarcie? To pozostaje nadal słodką tajemnicą. Wszystko wskazuje na to, że będzie już niebawem. Bo co do nazwy, chyba nikt z nas nie ma już wątpliwości.


Sciezka rowerowa 7
 Scieżka rowerowa (9 zdjęć/zdjęcia)
Ukończona ścieżka rowerowa  

Ponad tydzień temu pracownicy firmy Tar Drog założyli sobie za cel, że ostatni fragment ścieżki rowerowej zostanie na czas zakończony.  I tak jak obiecali tak też zrobili. 520 metrów ostatniego odcinka ścieżki rowerowej w kierunku Chlastawy jest już gotowy. Termin zakończenia upływał 31 sierpnia. Firma Tar – drog z Tarnowa Podgórnego zakończyła budowę niemal tydzień wcześniej. I tak możemy przejechać bezpiecznie kolejne ponad pół kilometra. I co dalej? Dalej las, a wcześniej ławka, na której cierpliwy rowerzysta poczekać musi na kolejny odcinek ścieżki rowerowej Zbąszynka.


Dozynki w Chrosnicy 5
 Dożynki w Chrośnicy (10 zdjęć/zdjęcia)
Święto plonów w Chrośnicy

Za nami także dożynki gminne w Chrośnicy... jak co roku rolnicy oraz mieszkańcy całej gminy Zbąszyń dziękowali za zebrane plony orz zakończenie żniw. Dożynki rozpoczęły się mszą świętą, następnie w barwnym korowodzie zebrani przemaszerowali spod chrośnickiego kościoła na płytę boiska piłkarskiego, gdzie do późnych godzin wieczornych, biesiadowali przy ludowej muzyce oraz swojskim poczęstunku. Na materiał z dożynek zapraszamy po wiadomościach lokalnych.


Obwieszczenie miejskie 17
 Obwieszczenie miejskie (19 zdjęć/zdjęcia)
Kolejna wystawa na Baszcie

W bardzo nietypowy, ale tradycyjny sposób w ostatnią sobotę, 25 sierpnia około południa, Aleksandra Kozioł, artystka z Łodzi, zapraszała na swoją wystawę pt. Chleb i sól. Odwiedzając targowisko, rynek oraz na plażę miejską, dzwoniąc starym zabytkowym dzwonem, obwieszczała o tym, że o godzinie 18, folklor wypełni Basztę. Odzew na zaproszenie, zdziwił samą artystkę. Galeria wypełniona była po brzegi. Wystawa mocno akcentowała miłość i przywiązanie artystki do wsi i folkloru.


Derby 2
 Derby (18 zdjęć/zdjęcia)

Zremisowane derby


Ponad 350 kibiców przybyło na czwartkowe derby przy ulicy Senatorskiej. Emocji nie zabrakło na boisku oraz poza nim. Chociaż, tak spora liczba kibiców zasłużyła na wzorową ocenę za zachowanie. Na minus ochrona, która momentami podsycała atmosferę w bardzo negatywny sposób. Mecz Obry Zbąszyń z Płomieniem Przyprostynią po bardzo zaciętej walce obu zespołów, zakończył się jednak remisem, zero do zera. Bardzo dobra obrona obu zespołów, nie zmotywowała niestety napastników jednej jak i drugiej drużyny do ataku i strzału w światło bramki. A okazji nie brakowało. Okiem kibica, mecz był wyrównany, dlatego sam wynik wydaje się nie być zaskoczeniem.Dotacje dla Szkoly Muzycznej 3

Ogromne zaskoczenie dla Państwowej Szkoły Muzycznej w ZbąszyniuPaństwowa Szkoła Muzyczna w Zbąszyniu znalazła się wśród 13 projektów, otrzymując pozytywną ocenę w nowym naborze wniosków do XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki zaangażowaniu zbąszyńskich samorządowców oraz wielu osób prywatnych, otrzymano ponad 11 milionów 700 tysięcy złotych, z czego prawie 10 milionów pochodzi ze środków Unii Europejskiej. Projekt dotyczy utworzenia kompleksu o charakterze edukacyjno – artystycznym. Nowością ma być sala koncertowa z 223 miejscami na widowni. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec 2013 roku.Muzyczne atrakcje swieta jeziora 2

Muzyczne atrakcje na zakończenie II Święta Jeziora.


Nie zabrakło także kulturalno – muzycznych atrakcji podczas niedzielnego popołudnia. O godzinie 14:30 jako pierwsza, wystąpiła grupa artystyczna z Niemiec. Od godziny 16:30 mogliśmy obejrzeć występy zespołu z wiejskiej gminy Kłodzko oraz zbąszyńskich seniorów. Niespełna godzinę później na scenie pojawił się polski Elvis Presley, o mało brzmiącym polskim naziwsku, czyli Peter Bugzel. Natomiast, terapie śmiechem zafundował nam Grzegorz Halama. Na deser wystąpił zespół „Czerwone Gitary”, w nieco odmłodzonym składzie oraz w nowych aranżacjach, znanych nam przebojów. Nie zabrakło także miejscowych zespołów: The Dew oraz Charyzma. Podczas niedzielnych koncertów, plażę miejską odwiedziło blisko 2 tysiące ludzi.


Wyscig lodziami 1
 Wyścig łodziami (8 zdjęć/zdjęcia)

Nietypowy wyścig


Nie od dziś wiadomo, że jezioro Błędno jest idealnym miejscem do uprawiania sportów wodnych, np. łodzi wiosłowych. Spora grupa chętnych, w dwóch kategoriach, łodzi tradycyjnych i drewnianych, wzięła udział w wyścigach. Uczestnicy, mieli do pokonania ponad 400 metrów. Wśród chętnych do startu, znalazła się także odważna pani, która ostatecznie uplasowała się na dumnym przed ostatnim miejscu, w kategorii łodzi drewnianych.


Nocny Copex cup 8

Nocny turniej piłki siatkowej „COPEX CUP”


W nocy z 4 na 5 sierpnia grono siatkarzy plażowych walczyło w turnieju nocnym ‘COPEX CUP’

w ramach VI Grand Prix Zbąszynia. Do rywalizacji przystąpiło 18 duetów, które zjechały się

z różnych części Wielkopolski i województwa lubuskiego. Dwie najlepsze pary, przodujące

w klasyfikacji Grand Prix, Szubstarski/Stankowski z Poznania oraz Szczechowicz/Nowak

ze Zbąszynia zostały rozstawione. Zmienne warunki pogodowe sprawiły, że zdobywanie punktów było podwójnie trudne. Ciekawy przebieg miały ćwierćfinały, w jednym z których porażkę z duetem

Józefczak/Wojnowski odnieśli liderzy z Poznania, spadając tym samym do górnej części drabinki, gdzie od lewej strony do półfinału weszli Nowak/Szczechowicz. Po rozegraniu reszty meczy, było już wiadomo, że w półfinałach zmierzą się Józefczak/Wojnowski (Poznań) z Kubiak/Gnatoński (Poznań) oraz Szubstarski/Stankowski z Nowak/Szczechowicz. Wynik drugiego półfinału z pewnością w dużej mierze decydował o zwycięstwie w klasyfikacji ogólnej, gdyż po nocnym zostanie już do rozegrania tylko turniej finałowy 19 sierpnia. Mecz był wyrównany tylko do połowy, później na kilka punktów odskoczyli poznaniacy i to oni okazali się górą. W drugim półfinale zwyciężyli Kubiak/Gnatoński. Mecz finałowy i o trzecie miejsce miały jednostronny przebieg. Ostatecznie pierwsze miejsce przypadło parze Stankowski/Szubstarski, a trzecie duetowi Nowak/Szczechowicz. W tym samym czasie na trzecim boisku odbywał się też I turniej Old Boy (+75), do którego zgłosiło się 6 par. Zwyciężyła para Dżyga/Dżyga z Zielonej Góry. Oba turnieje przebiegały sprawnie i zostały zakończone około godziny pierwszej. Serdeczne podziękowania należą się panu Lucjanowi Prządce

z firmy COPEX, bez którego ten turniej nie mógłby się odbyć. Nagrody ufundowane przez firmę Copex znacząco przyczyniły się do podniesienia prestiżu turnieju. Należy podkreślić, ze współpraca z tą firmą od kilku lat układa się wzorowo i przyczynia się znacząco do rozwoju sportu i rekreacji w Zbąszyniu.


WYNIKI TURNIEJU

1.Stankowski/Szubstarski

2.Kubiak/Gnatoński

3.Szczechowicz/Nowak

4.Józefczak/Wojnowski

5-6.Ożarski/Tobys,Dura/Pięta

7-8.Pigla/Paniączyk, Kaźmierczak/Politowski

WYNIKI TURNIEJU OLD BOY

1.Dżyga/Dżyga

2.Bartosik/Trawka

3.Tobys/Gassem

4.Frasz/Hajduk


40 lecie szalamajow 2
 40 lecie Szałamajów (8 zdjęć/zdjęcia)

Zbąszyńskim Szałamają stuknęła 40 – tka


W ostatnia sobotę zbąszyńskie Szałamaje świętowały 40 lat istnienia. Na zbaszyńskim rynku zaprezentowały się orkiestry: Bractwa Kurkowego z Buku, Ochotniczej Straży Pożarnej z Babimostu oraz z Niemiec. Niespełna po godzinie, wszystkie orkiestry pomaszerowały na plażę miejską, by tam oficjalnie otworzyć Jarmark Świętego Piotra w Okowach. Zabawa w zbąszyńskich Łazienkach trwała do późnych godzin nocnych.


Dla niewtajemniczonych, trochę historii. Nazwa zespołu wywodzi się od nazwy tak zwanego instrumentu dętego - szałamaj współczesny. Niestety sporadycznie spotyka się go w powszechnych zespołach muzycznych. Zespół Szałamaje powstał w 1972 roku, przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu. Dzięki panu Antoniemu Janiszewskiemu, który był założycielem szkoły, możemy do dziś podziwiać wyjątkowe brzmienie tego instrumentu. Niegdyś Szałamaje były typową orkiestrą żeńską. Od tego wywodzi się dawna nazwa: " Zbąszyńskie Dziewczęta". W obecnym czasie zwolennikami nauki gry na szałamajach są też chłopcy. W repertuarze znajduje się muzyka ludowa, tradycyjna, rozrywkowa, okazjonalna. Przy orkiestrze działa również grupa taneczna. Niepowtarzalne brzmienie przypomina dźwięk organów barokowych a oryginalność szałamaji wzbudza duże zainteresowanie zespołem.


Aleja Zasluzonych 3
 Aleja Zasłużonych (7 zdjęć/zdjęcia)

Temat: Aleja Zasłużonych na cmentarzu w Zbąszyniu


Poprzewracane kwiaty, pozbijane znicze oraz popękane tablice. Aleja, ale zdecydowanie nie dla zasłużonych. Do tego zapadające się groby. Znani Zbąszyniacy przysłowiowo przewracają się w grobach. Na niektórych pomnikach nie widać kto dokładnie leży w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Komunalnym w Zbąszyniu. Dalszy komentarz wydaje się być zbędny.


Most za cmentarzem 2
 Most za cmentarzem (9 zdjęć/zdjęcia)

Temat: Brak znaków z ograniczeniem prędkości


Jakiś czas temu poruszaliśmy temat niewidocznych znaków w naszym mieście. Teraz okazuje się, że w niektórych miejscach, wcale ich nie ma. Jadąc w kierunku Strzyżewa mamy znak informujący o ostrym zakręcie oraz o możliwym tonażu samochodów tam przejeżdżających. Przy tak niebezpiecznym miejscu, gdzie w ostatnich latach doszło do kilku wypadków, brakuje zdecydowanie jednego. Ograniczenia prędkości. Nogę z gazu nie ściąga nawet świadomość istniejącego w pobliżu cmentarza komunalnego. Czy tak trudni jest ograniczyć prędkość na słabo widocznej drodze. Uratować życie sobie i innym? Zupełnie osobnym tematem pozostaje kwestia śmieci, które zalegają pod mostem.


Spektakl Stale 11
 Spektakl "Stałe" (11 zdjęć/zdjęcia)

Temat: Spektakl „Stałe” Grupy S podczas Festiwalu Artystycznego Experyment 2012Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Artystycznego Experyment 2012 było kino i teatr. Nie zabrakło także muzyki granej na żywo w Kazamatach. Muzyki, która zachowała charakter festiwalu. Każdego dnia mogliśmy oglądać spektakle, które wystawiane były w Zbąszyńskim Centrum Kultury. Grupy z Hiszpanii oraz z Japonii. Mieliśmy również okazję zobaczyć spektakl Grupy S pt. „Stałe”. Reżyserem spektaklu jest Ireneusz Solarek, dyrektor artystyczny festiwalu. Sztuka pełna emocji, pozostawiająca wiele do przemyśleń.

 


Lodz Bledna 4
 Łódź Błędna (8 zdjęć/zdjęcia)

Temat: Łodzią po jeziorze oraz po rzece


Łódź Błędna zaprasza na rejsy po jeziorze Błędno oraz rzece Obrze. Już ponad rok jedną z form atrakcji jest łódź, dzięki której zwiedzimy to co najpiękniejsze w naszym mieście z perspektywy wody. Piękne krajobrazy, cisza, spokój oraz szum wody. Rejsy łodzią potwierdzają także, że nasze jezioro jest przystosowane do wszelkich sportów wodnych. Od żagli, po kajak, rowerek wodny oraz winserfing. Ilość mostów z rybakami świadczyć może o sporej ilości ryb w naszych wodach. Czy to z lądu czy to z wody, Zbąszyń prezentuje się przyzwoicie.


Remont sali w Przyprostyni 6
 Remont sali w Przyprostyni (9 zdjęć/zdjęcia)

Sala wiejska w Przyprostyni przyciąga po remoncieTen rok jest bardzo pracowity dla Gminy Zbąszyń. Wiele inwestycji doczekało swojego końca, na inne jeszcze poczekamy. Jedną z wielu, był remont sali wiejskiej we wsi Przyprostynia. Przez ostatnie miesiące mogliśmy śledzić etapy prac. Remont dachu, całkowite odświeżenie wnętrz oraz zakup nowych mebli. Odebranie budynku odbyło się dwa tygodnie temu. Oficjalne otwarcie 18 lipca. Sala wiejska w Przyprostyni zdecydowanie świecić pustakami nie będzie.


Palac w Dabrowce 3
 Pałac w Dąbrówce (9 zdjęć/zdjęcia)

Temat: Historyczny pałac na sprzedaż


Historyczny pałac w Dąbrówce Wielkopolskiej jest wystawiony na sprzedaż. Władze Zbąszynka postanowiły podjąć takie kroki, gdyż od dłuższego czas stał pusty. Na razie nie ma podanej ceny. Jak stwierdził Jan Makarewicz, zastępca burmistrza Zbąszynka - cena pojawi się wówczas gdy znajdzie się pewna osoba do kupna.

Przyznajemy, że zagospodarowanie tak imponującego obszaru wymaga nie lada zdolności a przede wszystkim pieniędzy. Czekamy zatem na efekty.


Zle oznakowanie drog 4

Temat: Ciekawe oznakowania dróg w Nądni


Rozbudowa sieci kanalizacyjno – sanitarnej w Gminie Zbąszyń trwa. Na drodze z Nądnii do Nowej Wsi możemy zaobserwować to najbardziej. Utrudnienia na drodze, to nic nadzwyczajnego. Do tego przyzwyczajeni jesteśmy nie od dziś. Problem tkwi w oznakowaniu. Wyjeżdżając z Nądnii natrafiamy na kolejne prace związane z siecią kanalizacyjną. Już na początku zauważyć możemy znaki ograniczenia prędkości, robót drogowych oraz zwężenia drogi. Problem w tym, że droga jest całkowicie zamknięta z jednej oraz drugiej strony, a objazd znajduje się na polu. Czy jest to pomyłka, a może poczucie humoru? Mimo wszystko, gratulujemy pomysłu. Bowiem jakie by nie było, to przez zwężenie, jak sami państwo widzą, przejazd byłby niemożliwy.


Pelne Pojemniki Carits 1
 Pełne pojemniki Caritas (8 zdjęć/zdjęcia)

Temat: Przepełnione pojemniki Caritas


Każdy z nas zapewne widział pojemniki na odzież Caritas. Ideą ich powstania była pomoc ludziom potrzebującym. Zbiórka ubrań, które nam już nie posłużą, a komuś się przydadzą. W Zbąszyniu znajduje się kilkach pojemników. Mamy jednak wrażenie, że ich główną ich ideą jest przepełnienie. Pojemniki przy ulicy Łazienki, Mostowej czy przy Kościele Parafialnym, nie mieszczą większej ilości ubrań. I tu rodzi się pytanie? Czy osoby odpowiedzialne zaniedbują ich opróżnianie czy może ilości osób o dobrych sercach jest tak dużo? Jedno jest pewne. Nikt z potrzebujących, nie chciał by dostać wilgotnych i zgrzybiałych ubrań. Wiele z nich zamiast znaleźć nowego właściciela dniami bądź tygodniami zalega przy pojemnikach moknąć np. na deszczu.


Wianki w Dabrowce 8
 Wianki w Dąbrówce (9 zdjęć/zdjęcia)

Jak się okazuje Noc Świętojańska to nie tylko zbąszyński zwyczaj. Przy muzyce i prezentowaniu wianków oraz konkursie na najlepszy, spędzono czas także w Dąbrówce Wielkopolskiej. Wianki, odbiegały od tradycyjnych, ale cieszyły oko. Wieczorem, przy wspólnym śpiewie, świętowano najdłuższą noc w roku.


zamkniecie boiska 6
 Zamknięcie boiska (10 zdjęć/zdjęcia)

30 czerwca, rozegrano ostatni mecz na stadionie „Obry”, przy ulicy Poprzecznej. Spotkały się trzy drużyny „Obry”, od najstarszych do najmłodszych. Boisko na razie będzie nieczynne, a treningi drużyny „Obry” będą odbywać się na stadionie przy ulicy Senatorskiej.


Rejs po Obrze 6
 Rejs po Obrze (12 zdjęć/zdjęcia)

Od roku możemy popłynąć rzeką Obrą i jeziorem Błędno. Łódź turystyczna „Błędna”, która zabierze maksymalnie do 12 osób, zabierze nas do tamy, przystani żeglarskiej oraz do Nowej Wsi Zbąskiej. Po drodze dowiemy się wielu ciekawych informacji o jeziorze oraz historii miasta. Informację można uzyskać w recepcji „Campingu przy Baszcie” lub na stronie Zbąszyńskiego Centrum Sportu Turystyki i Rekreacji. Czas spędzony na łodzi nie będzie czasem straconym.


plaze w borui 7
 plaże w Borui (9 zdjęć/zdjęcia)

Okazuje się, że miejsc na wypoczynek nie brakuje. Jak na razie, brakuje tylko pogody. Czysta woda, domki do wynajęcia, miejsce do spacerowania. Cisza i spokój. To tylko niektóre plusy odpoczywania w Borui. Zbąszyńska Telewizja Kablowa odwiedziła ośrodek w tygodniu i nie zawiodła się. Rodziny, uczniowie na wagarach i wędkarze. Choć podejrzewamy, że nie znajdziemy miejsca na rozłożenia kocu w weekend.

Nie pozostaje nam nic innego jak odliczać dni do wakacji i urlopów oraz rezerwować miejsca w ośrodku wypoczynkowym w Borui.


Spektakl na zakonczenie roku 5

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Zbąszyniu w Domu Katolickim, zorganizował zakończenie roku sześciolatków. Spektakl pt. „Kłopoty Dorotki” pokazał, jak bardzo ważna jest współpraca nauczycieli z rodzicami w kwestii wychowania dzieci. Rozdano symboliczne medale oraz dyplomy.


Kolejny wyjazd do Werder 4
 Kolejny wyjazd do Werder (6 zdjęć/zdjęcia)

Egzamin na zakończenie szkoły zawodowej, a potem wyjazd. Uczniowie Zespołu Szkół numer 2 w Zbąszyniu doczekali się kolejnej wymiany. Odwiedzą partnerską szkołę w Werder. Spędzą tam 4 dni. Warto podkreślić, że uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Zbąszyniu jeżdżą na wymiany cyklicznie, kilka razy w roku.


inicatywa niepelnosprawnych 3

Osoby niepełnosprawne ze Zbąszynia planują ciekawą inicjatywę. Chcą zwiedzić kilka miejsc, a i może uda im się zwiedzić dalsze zakątki Polski i Europy. Nie ma być to tylko plan na zbliżające się wakacje, a pokazanie, że osoby niepełnosprawne w żaden sposób, nie są ograniczone.


100 lat ulicy Zygmunta 2
 100 lat ulicy Zygmunta (8 zdjęć/zdjęcia)

Sto lat to piękny wiek. Ulica Zygmunta II Starego w Zbąszyniu, obchodziła 100. rocznicę powstania. Dokument mówiący o powstaniu ulicy pochodzi z 1912 roku.


W ostatni weekend podczas VI już Grand Prix Zbąszynia w Siatkówce Plażowej oraz oficjalnego rozpoczęcia lata, po raz kolejny potwierdziło się, że boiska na plaży zdadzą każdy sportowy test. Zadowolone, mimo wietrznej pogody były także drużyny, których tym razem było 19.


Zawody były także okazja przywitania lata.15 Rajd Rowerowy 7
 15 Rajd Rowerowy (8 zdjęć/zdjęcia)

Do historii przeszedł XV Rajd Trzciela, podczas którego uczestnicy przejechali 400 km. Jednym z nich był Edward Ferdko, przewodniczący Komisji Współpracy Zagranicznej i Promocji Województwa. Jak się okazało rajdy zbliżają ludzi i łamią wszelkie bariery.


Teatr 1
 Teatr (8 zdjęć/zdjęcia)

Zakończenie tygodnia czytania w Bibliotece Publicznej w Zbąszyniu było zaskoczeniem dla tych, którzy 6 czerwca wybrali się do Zbąszyńskiego Centrum Kultury Spektakl przygotował pt. „Kopciuszek” Teatr „Powsinogi” ze Strzyżewa. Lektura wszystkim znana tym razem przedstawiona na deskach centrum.


Splyw 13
 Spływ (25 zdjęć/zdjęcia)

Za nami VIII spływ kajakowy śladami Karola Wojtyły. Kilka tysięcy ruchów wiosłem i litry wody pod nogami nie przestraszyły uczestników, którzy dzielnie każdego dnia walczyli o to by wytrwać do końca. Nie zabrakło także zabawy przy ognisku, która na moment pozwoliła zapomnieć o bolących plecach i pęcherzach na dłoniach.


Elewacja Baszty 4
 Elewacja Baszty (8 zdjęć/zdjęcia)

W Zbąszyńskiej Telewizji Kablowej ponownie poruszony został temat Baszty. Tym razem nie pod katem wystawy, lecz elewacji, która szpeci wizytówkę Zbąszynia. Na ścianach baszty pojawiły się wulgarne napisy. Czy to nie jest wystarczającym sygnałem do tego by umieścić monitoring?


Baszta, która pochodzi z XVII wieku i jest pozostałością zamku. Niegdyś mieściło się tam Muzeum a teraz galeria. Wnętrza zostały wyremontowane przez Zbąszyńskie Centrum Kultury. Okazuje się jednak, że problemem jest nie tylko elewacja zewnętrza, ale także dach. Jednak jak zdradziła nam Katarzyna Kutzmann – Solarek – Urząd Miasta Zbąszyń działa już w tym kierunku.


A my nadal przyglądać się będziemy jak postępuje remont elewacji zewnętrznej naszej wizytówki.


Hotel Senator 4
 Hotel Senator (5 zdjęć/zdjęcia)

Zbąszyński krajobraz zmienia się nie do poznania. Najpierw kwiaty ozdobiły całe miasto, a teraz przy ulicy Senatorskiej, powstał skwer. Nie było w tym nic dziwnego, gdyby nie napis ułożony z krzaków bukszpanu. I w tym miejscu rodzi się pytanie, na które na razie nie otrzymujemy odpowiedzi. Co znaczyć ma napis? Z okien sąsiadujących budynków. wyczytać możemy „Senator”. Czy chodzi tu o powstający hotel, znanego przedsiębiorcy z Siedlca czy może mowa tu o ulicy, przy której się mieści? Na razie pozostaje to tajemnicą. My natomiast podziwiać możemy piękny zielony skwer.Zajazd pod Debami 7
 Zajazd Pod Dębami (17 zdjęć/zdjęcia)

Zajazd pod Dębami był niegdyś wizytówką Zbąszynia. Idealne miejsce nad jeziorem do spotkań towarzyskich i zabaw rodzinnych. Niedaleko przystań, która jak na razie istnieje. Zajazd także czeka na swój czas, strasząc zniszczoną elewacją zewnętrzną i pustkami. Zarośnięte boisko do gry w siatkówkę, wyrwane kraty z okien i brak pomostu – to niektóre elementy, które obecnie zniechęcają by wybrać się na spacer w tym kierunku.


Sprzatanie 17 stycznia 8
 Sprzątanie 17 Stycznia (8 zdjęć/zdjęcia)

Zamknięcie „Airis” i „Zajazdu pod Dębami”. Remonty torów i blokady dróg. Dlatego być może warto pozostać w centrum. Zakład Usług Komunalnych w Zbąszyniu kilka tygodni temu zapewniał, że miasto, a dokładniej jego krajobraz będzie szedł ku lepszemu. I faktycznie idzie. Wystarczyło tylko wybrać się na ulicę 17 Stycznia by się o tym przekonać. Od wczesnych godzin porannych koszono trawniki oraz przystrzygano kwiaty. Główna droga miasta w końcu cieszy oko.


Zamkniecie Airis 3
 Zamknięcie Airis (8 zdjęć/zdjęcia)

Doczekaliśmy się zamknięcia kolejnego miejsca w Zbąszyniu, które mogło być jego wizytówką. Restauracja „Airis” przy Starej Gazowni podzieliła los „Zajazdu pod Dębami”. Zbąszyńska Telewizja Kablowa odwiedziła to miejsce, które niestety świeciło pustkami. Pozbijane deski i kłódki przy głównym wejściu jednoznacznie pokazały, że to miejsce zakończyło swój byt i to ostatecznie.


Tydzień Czytania
 Tydzień Czytania (15 zdjęć/zdjęcia)

Jak bardzo ważne jest czytanie dzieciom? Na to pytanie odpowiadali zbąszyński gołębiarze, którzy w tym roku podczas Tygodnia Czytania, w Publicznej Bibliotece Miasta i Gminy Zbąszyń, czytali najmłodszym książki. Lektury, jak to przystało na hodowców gołębi, w większości dotyczyły ptaków.

Kierownik Biblioteki, Barbara Kostyra, po raz kolejny cieszyła się, że biblioteka wypełniona była po same brzegi, a dzieci z chęcią słuchały bajek zapewne im znanych, ale przeczytanych w inny sposób.


Przegląd Piosenki Regionalnej

5 czerwca 2012 roku odbył się już 5 Przegląd Piosenki Regionalnej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej ze Zbąszynia prezentowały nie tylko swoją wiedzę na temat historii regionu ale także zdolności piosenkarskie. O stronę muzyczno – historyczną zadbał, Jan Prządka.


PIotruś Pan
 Piotruś Pan (8 zdjęć/zdjęcia)

Młodzież z Gimnazjum w Zbąszyniu przedstawiła w Centrum Kultury, sztukę pt. „Piotruś Pan”. I nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że młodzi aktorzy zagrali w języku angielskim. Świetnie wyreżyserowana sztuka, zachwyciła widownię.


Moje Serce Jest Biało - Czerwone

2 maja 2012 roku podczas rajdu przy okazji ścieżki rowerowej zbąszyńska młodzież przygotowała hepenning – „Moje serce jest biało czerwone”. Wszystko przy okazji rocznicy 3 maja. Patriotyczne fotografie i obrazy znalazły swoje miejsce na muralu przy starej gazowni. Na ścianach pojawiły się kolorowe grafiki, które upiększyły niegdyś szary mur.


Kurs Komputerowy
 Kurs Komputerowy (6 zdjęć/zdjęcia)

Okazuje się, że komputery nie znają pojęcia „wiek”. Kurs komputerowy, który w 70 procentach dofinansowany był z programu „Aktywnym żyje się lepiej” , cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Kolejne odbywać będą się w Chrośnicy oraz Nowym Dworze.Festiwal Piosenki i Tańca
 Festiwal Piosenki i Tańca (9 zdjęć/zdjęcia)

30 maja 2012 roku odbył się X Festiwal Piosenki i Tańca Zbąszyń 2012. Podczas dwu godzinnego występu zaprezentowały się zespoły z: Rakoniewic, Wolsztyna, Nowego Tomyśla, Konina, Brójec, Sulechowa, Świebodzina oraz ze Zbąszynia. Prócz dobrej muzyki nie zabrakło także słodkości. Zwyczajem jest drugie śniadanie, podczas którego uczestnicy zajadają się słodkimi drożdżówkami. Elżbieta Lauba z SOSW w Zbąszyniu podkreślała, że nie ma zespołu zwycięskiego, bowiem wszyscy są wygranymi.


Robert Winiarz, dyrektor SOSW podziękował sponsorom – Starostwu Powiatowemu w Nowym Tomyślu, Stowarzyszeniu „Radość Życia” oraz Zbaszyńskiemu Centrum Kultury. Za możliwość zorganizowania kolejnego, bo już 10 festiwalu.Dzień Matki
 Dzień Matki (10 zdjęć/zdjęcia)

Dzień przed dniem matki, dzieci z Przedszkola Lipowy Zakątek wraz z rodzicami, wspólnie świętowały zarówno dzień mamy jak i taty. Po części artystycznej rodziny biesiadowały przy grillu i domowym cieście, pokazując tym samym, że małym nakładem można miło się bawić.


Opiekun z Przedszkola „Lipowy Zakątek”, Pani Sylwia Mazurkiewicz, podkreśliła, że święta mamy i taty zostały połączone, w formie pikniku rodzinnego.


W tym roku przedszkolaki świętowały w Ogrodach Parafialnych w Zbąszyniu.


Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów

Trwają Mistrzostwa Wielkopolski w Siatkówce Plażowej Juniorów, które jak stwierdził Tomasz Szczechowicz, dyrektor CsiR w Zbąszyniu – pod względem organizacyjnym, oceniane są bardzo wysoko.

Zbąszyńska Telewizja Kablowa miała możliwość porozmawiania także z mistrzem Polski i Europy w Siatkówce Plażowej. Sebastian Kaczmarek prócz organizacji zawodów ocenia bardzo wysoko także grę zawodników, którym nie straszna deszczowa pogoda. Mimo niskiej temperatury – jak nam powiedział – zawodnik siatkówki plażowej jest przygotowany na wszystko.


Niemal do końca czerwca na boiskach plaży miejskiej w Zbąszyniu będziemy mieli okazję śledzić Mistrzostwa.
Kuvert Camp
 Kuvert Camp (9 zdjęć/zdjęcia)

Podczas rozgrywek III. Kuvert Camp na stadionie przy ulic Senatorskiej odbył się także konkurs na najszybszy strzał do bramki mierzony laserowym radarem. Zwycięzcą został Daniel Peleszczak, zawodnik „Wody w stodole”.


Cała Polska Biega
 Cała Polska Biega (12 zdjęć/zdjęcia)

Nie od dziś wiadomo, że sport to samo zdrowie. Od dłuższego czasu przekonać nas próbuje TKKF Łabędź, organizują biegające piątki oraz imprezy takie jak ta, która odbyła się 18 maja 2012 roku. Jak powiedziała nam Sylwia Skwarcz, biegającą w Łabędziu – należy zaczynać od krótkich dystansów. 2 bądź 3 kilometry. Z upływającym czasem wydłużać trasy.


My proponujemy bieganie, jazdę na rowerze lub rolkach po zbąszyńskiej promenadzie w kierunku Nądnia i z powrotem.


Pyrkowa Akademia
 Pyrkowa Akademia (20 zdjęć/zdjęcia)

W Szkole Podstawowej w Zbąszyniu odbyła się Pyrkowa Akademia Bezpieczeństwa, w której udział wzięły szkoły z naszej gminy. 5 drużyn walczyło o miano najlepszej. Przydatną okazała się znajomość przepisów drogowych. Wygrała Szkoła Podstawowa z Przyprostyni.


Zieleń w mieście
 Zieleń w mieście (13 zdjęć/zdjęcia)

Zakład Usług Komunalnych w Zbąszyniu, postanowił zainwestować nie tylko w odświeżenie pasów, ale także w zieleń w naszym mieście. Po starych i zniszczonych kwietnikach, na rynku oraz ulicy Senatorskiej, Placu Wolności, 17 Stycznia oraz Wypoczynkowej stanęły zielonej kwietniki ze świeżymy kwiatami. Początkowo, głosy były podzielone – czy aby na pewno Zakład Usług Komunalnych zadba o podlewanie kwiatów? Sceptycy zawiedli się. Kwietniki podlewane są przynamniej dwa razy dziennie. A Panu Jędrzejowi Tratwalowi gratulujemy pomysłu.


Spektakl Droga
 Spektakl Droga (11 zdjęć/zdjęcia)

19 maja w zbąsszyńskich Kazamatach mogliśmy obejrzeć spektakl pt. „Droga”. Źródłem do stworzenia sztuki, była twórczość Katarzyny Śmiałek – mieszkanki Zakrzewka. Studentka dziennikarstwa mimo bariery jaką jest niepełnosprawność, nie poddaje się. Dzielnie znosi trudy dnia codziennego. Poezja – jak sama zdradziła Zbąszyńskiej Telewizji Kablowej – pozwoliła jej spełnić marzenia i otwierać nowe horyzonty.

Słowa przepełnione były symbolami przemijającego czasu, bólu i strachu. Katarzyna Śmiałek – w wywiadzie dla ZTK zdradziła, że znalazła się w 14 najlepszych poetów, którzy zostali wybrani przez Annę Dymnę z 500 zgłoszonych do konkursu. Nagrodą będzie zbiorowy tomik poezji. Wśród nich znajdą się także wiersze Kasi.


Rajd rowerowy
 Rajd rowerowy (7 zdjęć/zdjęcia)

2 maja 2012 roku podczas rajdu przy okazji ścieżki rowerowej zbąszyńska młodzież przygotowała hepenning – „Moje serce jest biało czerwone”. Wszystko przy okazji rocznicy 3 maja. Patriotyczne fotografie i obrazy znalazły swoje miejsce na muralu przy starej gazowni. Na ścianach pojawiły się kolorowe grafiki, które upiększyły niegdyś szary mur.


Plaża miejska
 Plaża miejska (6 zdjęć/zdjęcia)

Od ponad 3 miesięcy plaża miejska w Zbąszyniu ma nowego dzierżawcę, Pana Radosława Gilewicza, który bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich zadań. Nowy bar, miejsca do siedzenia oraz sprzęt wodny. Wszystko idzie na plus i na szczęście pomaga zatrzeć, nie zbyt dobrą opinię na temat naszej plaży.


Mistrzostwa w siatkówce
 Mistrzostwa w Siatkówce (15 zdjęć/zdjęcia)

Rywalizacja trwa na boiskach w zbąszyńskich „Łazienkach”. Odwiedziliśmy rozgrywki w ramach Mistrzostw Rejonu w Siatkówce Plażowej Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych. Okazało się, że boiska są tak dobrze przygotowane, że można byłoby zorganizować mistrzostwa ogólnopolskie.


Galeria Baszta
 Galeria Baszta (13 zdjęć/zdjęcia)

Czy w sztuce można kombinować? Zapewne wielu z nas zastanawiało się czy eksperyment w ogóle przejdzie w subtelnej sztuce. Okazało się, że tak. Nadomiar tego autorka prac prezentowanych w Galerii Baszta w Zbąszyniu, potwierdziła że nauki ścisłe stoją bardzo blisko sztuki niekonwencjonalnej. Do połowy czerwca możemy podziwiać ciekawe oraz oryginalne prace krakowskiej artystki, Karoliny Żyniewicz.


Galeria Baszta zaprasza na swoje wystawy. Co miesiąc prezentowany jest inny artysta, a dokładniej artystka, bowiem ten rok zdominowany jest przez kobiety.

 


Promenada
 Promenada (11 zdjęć/zdjęcia)

Choć z uroków tych miejsc korzystamy już od dłuższego czasu, 2 maja 2012 roku oficjalnie otworzono promenadę, skatepark oraz plac zabaw w Zbąszyniu. Łączna liczba osób, które wzięły udział w paradzie rowerów jadąc do Nądnii, przeszła najśmielsze oczekiwania samych organizatorów. Kolorowych, zwyczajnych, nowych i nieco starszych jednośladów było prawie 500. Najstarszy rower pamiętał lata 30 XX wieku. Właścicielem jednośladu okazał się Pan Marian Kwaśny. W Nądnii zmęczonych rowerzystów przywitały pajdy chleba ze smalcem i przeróżne ciasta. Od godzinie 17 rozpoczął się festyn na plaży w Zbąszyniu.


Punkt Informacji Turystycznej

Zaraz po długim weekendzie majowym w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej i Regionu Kozła otworzono Punkt Informacji Turystycznej. Jak powiedział nam Jakub Solarek, odpowiedzialny za udzielanie informacji – osoby, które odwiedzą punkt, uzyskają rzetelne informację odnośnie noclegów i ciekawych miejsc, które znajdują się na terenie miasta oraz gminy. Podkreślił także by nie zapominać, że punkt znajduje się w Muzeum, które posiada ciekawe wystawy tematyczne.

Podkreślił także znaczenie kultury folklorystycznej dla mieszkańców. Kultury, która może bardzo zainteresować zwiedzających.


Punkt informacji turystycznej znajduje się przy ulicy Rynek 8 w Zbąszyniu. Czynny jest od środy do niedzieli w godzinach 14.00 do 18.00.

 


Warsztaty koźlarskiee
 Warsztaty Koźlarskie (4 zdjęć/zdjęcia)

W dniach od 1 do 3 maja 2012 roku w Zbąszyniu, w Domu Katolickim odbywały się warsztaty koźlarskie. Prowadzone były przez największych mistrzów: Bernarda Frącka, Henryka Skotarczyka, Jana Prządka, Bernarda Kaspra, Władysława Mazura oraz Kazimierza Budzika. Zbąszyńska młodzież wgłębiała wiedzę historyczną o kulturze folkowej Regionu Kozła oraz szlifowała grę na: koźle, klarnecie i skrzypcach. Elementami dopełniającymi był koncert w Karczmie Taberskiej w Janowcu, ku pamięci zmarłego Leonarda Śliwy, który odbył się 1 maja oraz potańcówka ludowa na Plaży Miejskiej w Zbąszyniu, która odbyła się dzień później, 2 maja.

Version 2.2.0, BUILD 20070222
22 Września 2018
Sobota
Imieniny obchodzą:
Joachim, Joachima,
Maurycy, Prosimir,
Tomasz
Do końca roku zostało 101 dni.

NOWE PROGRAMY w ZTK

DANE FIRMY

ZBĄSZYŃSKA TELEWIZJA KABLOWA "ZTK"
SpTelek sp. z o. o.
ul. Gen. Dowbor-Muśnickiego 4
64 -360   ZBĄSZYŃ
tel. 68 3 860 670
biuro czynne :
poniedziałek :piątek 8:00 - 16:00
soboty: 8:00 - 13:00

ARCHIWUM WIADOMOŚCI ZTK

Przykładowy obraz

SpTelek spółka z o.o.

Przykładowy obraz

Zbąszynek

Przykładowy obraz